Keď sa vodík uvoľní do ovzdušia, môže dôjsť k jeho zapáleniu, pretože vodík je vysoko horľavý plyn. Vodík je veľmi ľahký a rýchlo sa mieša s kyslíkom, čím vytvára výbušnú zmes, ktorá môže vzplanúť pri kontakte s iskrou alebo vysokou teplotou. V prípade vodíkových áut sa môže stať niekoľko vecí, ktoré vedú k tejto nebezpečnej situácii:
-
Únik vodíka: Ak dojde k poškodeniu zásobníka vodíka alebo potrubia, vodík sa môže uvoľniť do ovzdušia. Jeho nízka hustota spôsobuje, že sa rýchlo šíri a môže vytvoriť výbušnú atmosféru v okolí. Ak sa v blízkosti nachádza zdroj iskry (napríklad elektrický obvod, zapaľovacia sviečka, alebo aj statická elektrina), môže dôjsť k zapáleniu.
-
Výbušná zmes: Vodík a kyslík tvoria výbušnú zmes, ktorá je veľmi citlivá na zapálenie. Ak dôjde k kombinácii správneho pomeru vodíka a kyslíka v ovzduší a niekde v okolí je iskra alebo nejaký iný zdroj tepla, reakcia môže prebehnúť veľmi rýchlo a s veľkým výbuchom.
-
Teplotné zmeny: Pri extrémnom úniku vodíka môže dôjsť k rýchlej expanzii plynu, čo môže spôsobiť ohrozenie celej oblasti. V prípade náhleho úniku môže byť navyše veľmi ťažké tento plyn rýchlo lokalizovať alebo zastaviť, pretože vodík je bezfarebný a bez zápachu.
-
Nevhodné skladovanie alebo porucha: Ak systém na skladovanie vodíka v aute nie je dostatočne odolný (napríklad kvôli poškodeniu alebo chybe v konštrukcii), môže dôjsť k úniku plynu, čo opäť vytvára podmienky na výbuch.
-
Vodík je vysoko energetický, ale aj veľmi nebezpečný plyn.