nedeľa , 19 januára 2025

Lekár informoval ombudsmanku o porušovaní ľudských práv občanov, ktorí sa stali bez súhlasu predmetom štúdie

Ohľadom porušovania ľudských práv, práv osôb zneužitých na štúdiu, porušenia informovaného súhlasu, porušenia medicínskej etiky pri zneužiti občanov SR na štúdiu s testovanim som kontaktoval nielen etické komisie, ale aj verejnú ochrankyňu práv. Znova sa v odpovedi nepodpísali a konštatujú, že pod ich pôsobnosť to nespadá. Činnosť ochrankyne práv stoji Slovákov vyše 1 000 000 EUR ročne. Smutné.

Text, ktorý mi poslali:

Vážený pán MUDr. Čičala, vážime si dôveru, s ktorou ste sa obrátili na verejnú ochrankyňu práv vo veci dodržiavania etických princípov a práv zúčastnených pri vykonávaní štúdie, ktorá bola ako tzv. „pre-print“ zverejnená na webovej stránke medrxiv.com.

Hneď na úvod nám dovoľte uviesť, že verejný ochranca práv je podľa čl. 151a Ústavy Slovenskej republiky nezávislý orgán, ktorý chráni základné práva a slobody fyzických a právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu. Bližšie potom pôsobnosť verejného ochrancu práv vymedzuje osobitný zákon č. 564/2001 Z. z. o verejnom ochrancovi práv v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o verejnom ochrancovi práv“). Do právomocí verejného ochrancu práv pritom nepatrí ani poskytovanie právneho poradenstva, či zastupovanie podávateľov v konaniach pred orgánmi verejnej správy.

Z uvedeného teda vyplýva, že pôsobnosť verejného ochrancu práv sa vzťahuje najmä na postupy orgánov verejnej správy, ktorými sa zasahuje do práv a povinností účastníkov konania. K takémuto zásahu pritom spravidla dochádza na základe právoplatného individuálneho správneho aktu (typicky rozhodnutia).

Po analýze obsahu Vášho podania konštatujeme, že Váš podnet nespadá do pôsobnosti verejného ochrancu práv. Z obsahu je zrejmé, že sa domnievate, že ste sa stali obeťou trestného činu. V tejto súvislosti Vás musím upozorniť, že verejný ochranca práv nie je orgánom činným v trestnom konaní, a rovnako ani nemôže viesť preverovanie, ani vyšetrovanie skutkov. 

Pokiaľ ide o samotné vznesenie obžaloby, tú v predsúdnej fáze trestného konania môže vzniesť výhradne príslušný prokurátor. Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že došlo k trestnému činu (tzv. trestné oznámenie) však môžete podať aj vy sama. Takéto oznámenie sa podľa ustanovenia § 196 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestného poriadku v znení neskorších predpisov podáva prokurátorovi alebo policajtovi, čo znamená, že tak môžete učiniť na najbližšej policajnej stanici, alebo okresnej prokuratúre.

Vážený pán MUDr. Čičala, je nám veľmi ľúto, že Vám nemôžeme pomôcť takým spôsobom, ako ste si predstavovali. Veríme však, že uvedené informácie budú pre Vás užitočné.

Bližšie informácie o pôsobnosti verejného ochrancu práv a o tom, v ktorých prípadoch a akým spôsobom sa naňho možno obrátiť nájdete v Ombudsmankinom sprievodcovi galaxiou orgánov verejnej správy tu: http://www.vop.gov.sk/files/sprievodca_galaxiou.pdf.

S pozdravom

zdroj: fb/mudr. radoslav čičala

Zaujimavé je, že za menšiny problém postaviť sa nemá:

https://www.cas.sk/clanok/1093414/ombudsmanka-kritizuje-karantenizaciu-romskych-komunit-robime-to-jedini-z-celej-eu/

https://www.hlavnespravy.sk/ombudsmanka-zakladne-ludske-prave-romov-su-na-slovensku-casto-porusovane/2495418

Na čo platíme úrad toľkými peniazmi, ktorý nič v prospech väčšinového obyvateľstva nerobí.

   Send article as PDF   

Check Also

Účasť na Putinovom slávnostnom vyhlásení len osoby, ktoré majú negatívny PCR test na COVID-19, apríl 2024

Kým na Slovensku a v EÚ už PCR test počuť málokde a povinnosť nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *