utorok , 21 januára 2025

Lekár varuje: Izoprinosin môže uškodiť a môže byť zodpovedný za zvýšenú úmrtnosť na Slovensku

ISOPRINOSINE ® NIE JE LEPŠÍ NEŽ NIČ, ALEBO CESTA DO PEKIEL JE DLÁŽDENÁ DOBRÝMI ÚMYSLAMI Ludmila Hamplová, 1.2.2021Už niekoľko mesiacov si žije svojím životom príbeh methisoprinolu ako „nádejného lieku proti koronavírusom“. Médiá, vrátane tých dezinformačných, rovnako ako sociálne siete mu venujú značnú pozornosť, a tak v Česku postupne a bez nevyhnutných solídnych vedeckých dôkazov vznikla predstava, že sa skutočne jedná o cielenú liečbu ochorení covid-19. Dokonca ho niektorí lekári predpisujú svojim pacientom vedení iba pocitom, že tým prispievajú k ich uzdraveniu. Prekvapivo málo tak stačilo na vytvorenie mýtu, ktorému uverila nemalá časť verejnosti, vrátane tej odbornej. Príbeh používanie methisoprinolu počas pandémie covid-19 ale ukazuje na niečo oveľa znepokojivejšie, totiž ako ľahko a bez kontroly možno podávať liek v neschválenej indikácii klientom v domovoch pre seniorov. Riziká experimentálneho postupu, ktorý nemá oporu v dátach, sú pritom značné.

zdroj: https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/02/isoprinosine-neni-lepsi-nez-nic-aneb-cesta-do-pekel-je-dlazdena-dobrymi-umysly

https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/01/isoprinosine-zrejme-neni-zazracny-lek-proti-covid-19-jeho-ceskou-studii-provazi-vazna-eticka-pochybeni/

KOMENTÁR MUDr. Pijáka: Hlavným podnetom k zverejneniu tohto statusu bolo to, že v ostatných týždňoch ma veľa pacientov a známych neustále bombarduje so žiadosťou, aby som im predpísal tento liek, ktorý imunoalergológovia dlhé roky predpisujú pacientom na prevenciu a liečbu rôznych infekcii. Práve dnes ma jedna pacientka dosť vytočila, lebo sa jej nepáčilo, keď som ju upozornil na potenciálne riziko tejto liečby u pacientov s covid-19.

Prispelo k tomu aj to, že nedávno mi môj priateľ, MUDr. Stanislav Janota, PhD, ktorého považujem za jedného z najlepších slovenských imunoalergológov na Slovensku pripomenul jednu dôležitú vec, ktorá sa týka potenciálneho rizika použitia isoprinosínu u pacientov s ťažším priebehom covid-19. Dovolil som si citovať, čo napísal v jeho správe:

Michal, desať rokov je známe, že Isoprinosine potencuje tvorbu a uvoľnenie rôznych cytokínov, čo je často vyžadovaný efekt. Už rok je preto “imunostimulácia”, ktorá môže potencovať “cytokínovú búrku” pri COVID 19 veľmi sporná. Ale vraj sa tu niekde hovorí: “ dajme “imunostimulancia, nech sa nám uvoľnia lôžka”. Akosi mi je z toho zle. Podáva sa to na skoro všetkých pracoviskách na Slovensku, aj u ťažko chorých, kde to veľmi pravdepodobne potencuje cytokinovú búrku a zníčí pľúca. Možno prvé dni po nakazení môže pomôcť, ale seriózne dôkazy nepoznám, pri vzniku ARDS sa to stále podáva a tam som presvedčený, že by sa to podávať nemalo. Je to vlastne v liečbe jediná “ slovenská špecialita”. Ktorá môže byť zodpovedná za zvýšené umieranie hospitalizovaných oproti ostatnej Európe .

V podobnom zmysle sa vo svojom článku vyjadril aj prof. MUDr. Michal Holub, Ph.D., ktorého stanovisko som uviedol mojom statuse z 20. apríla 2020, z ktorého vyberám túto časť:

Vzhledem k tomu, že není znám přesný mechanismus vedoucí ke snížení počtu cirkulujících lymfocytů, případné podání inosinum pranobexu musí provázet zvýšená opatrnost, protože jednou z možných postakutních komplikací onemocnění Covid-19 je tzv. cytokinová bouře, která nejspíše vzniká v důsledku nadměrné aktivace imunitního systému. Hlavním mediátorem tohoto život ohrožujícího prozánětového stavu je interlukin-6, který je nutné u těžkých průběhů Covid-19 monitorovat [2]. Profylaktické podávání inosinum pranobex (např. u zdravotníků a dalších exponovaných osob) nebo u asymptomatických či lehkých průběhů Covid-19 není podloženo žádnou evidencí. Při asymptomatických nebo lehkých průbězích Covid-19 se rovněž rutinně neprovádí biochemické nebo hematologické monitorování, které je oporou případného nasazení imunostimulační terapie, monitorování jejího efektu či nežádoucích účinků.

zdroj:

https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/01/isoprinosine-zrejme-neni-zazracny-lek-proti-covid-19-jeho-ceskou-studii-provazi-vazna-eticka-pochybeni/

https://www.facebook.com/MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition/photos/a.2717583128325193/3406029816147184/

https://www.facebook.com/MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition/posts/3653998324683664

   Send article as PDF   

Check Also

MUDr. Piják: Ako je možné, že Kotlarova komisia nevyšetruje smradov ako Sabaka

Z histórie koronacizmu v SR. Ako je možné, že Kotlárova komisia ešte nezačala preverovať zločiny …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *