Pribúda lietadiel, ktoré horia následkom vznietenia lítiovej batérie

28. januára 2025 bol Airbus A321 spoločnosti Air Busan pripravujúci sa na odlet z medzinárodného letiska Gimhae v Južnej Kórei evakuovaný po tom, čo vypukol požiar v nadzemnom koši. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že príčinou bola prenosná lítiová batéria – powerbanka. Všetkých 169 pasažierov a sedem členov posádky uniklo pomocou núdzových toboganov, sedem ľudí však utrpelo ľahké zranenia. Našťastie požiar vypukol, keď bolo lietadlo ešte na zemi – ak by sa to stalo uprostred letu, výsledok mohol byť oveľa horší.

Tento incident je súčasťou rastúceho trendu. V roku 2024 došlo v lietadlách k 72 požiarom lítiových batérií, čo je o 12,5 % viac ako v predchádzajúcom roku, podľa údajov FAA. Keďže na palube je viac zariadení ako kedykoľvek predtým, tieto požiare sa stávajú nepríjemnou realitou. Po akom čase sa jeden stane na najhoršom možnom mieste?

Najčastejšou príčinou požiarov v lietadlách v roku 2024 boli powerbanky, potom požiare mobilov a na treťom mieste požiare elektronických cigariet.

zdroj:
https://www.youtube.com/watch?v=hgqZLoO63i0

   Send article as PDF   

Check Also

Elektricky Jeep začal horieť počas jazdy

Hasiči vo štvrtok ráno zasahovali pri požiari elektrického vozidla v meste Mississauga. Veliteľ hasičskej čaty …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *