Posledné bane zatvárali počas COVID-19, tesne pred začatím vojny na Ukrajine. Kedy došlo k enormnému zdraženiu energií a zatvorenie baní, ktoré naplánoval Šefčovič sa záhadne konalo len pár mesiacov pred vojnou a zdražovaním. Výsledkom tohto niekoľkoročného procesu je inflácia a chudoba.
V decembri roku 2017 minister životného prostredia László Sólymos pre rtvs prezradil, že na zhromaždení One Planet Summit sa rozhodlo o ukončení ťažby uhlia na Slovensku, a to do roku 2023.
Európska únia nám radí, aby sme zatvorili všetky bane a ušetríme milióny
Na žiadosť samotných štátov boli v druhej polovici roku 2017 vytvorené pilotné tímy jednotlivých krajín pre Slovensko, Poľsko a Grécko s cieľom pomôcť regiónom Trenčín, Sliezsko a Západné Macedónsko. Platformu predstavil Brusel v pondelok a v utorok o nej hovoril v Paríži slovenský eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič. A to v rámci summitu Jedna planéta, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron pri príležitosti druhého výročia parížskej dohody o klimatických zmenách.
„Vidíme, že uhoľný priemysel prechádza cez ťažké obdobie v celej Európe. Tieto regióny hľadajú spôsob, ako vytvoriť nové pracovné miesta a nastaviť budúce parametre ekonomického rozvoja,“ povedal Šefčovič. Platforma má pomôcť uhoľným regiónom prejsť na nové fungovanie.
Bezuhlíková budúcnosť planéty?
Nové opatrenia boli predstavené na summite Jedna planéta, ktorý po dvoch rokoch nadviazal na vznik globálnej dohody o boji proti klimatickým zmenám. K tejto dohode sa nakoniec pridali všetky krajiny sveta, no americký prezident Donald Trump tento rok vyhlásil, že dohoda poškodzuje ekonomické záujmy USA a preto od nej odstúpi. USA tak v rámci boja proti globálnemu otepľovaniu zostali izolované.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/451145-bane-idu-zatvorit-brusel-nam-to-vynahradi/
Tieto plány začali v 2017:
https://www.oneplanetsummit.fr/en/one-planet-summit-results-170